Kiedy leczenie nadciśnienia może zakończyć się sukcesem?

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, z którymi mamy do czynienia na początku dwudziestego pierwszego wieku. Przez długi okres potrafi rozwijać się bezobjawowo, gdy zaś pacjent nie podejmuje leczenia, może skutkować poważnymi zaburzeniami w pracy tak ważnych organów, jak serce, nerki, oczy, czy też mózg. Samo leczenie nadciśnienia tętniczego jest oczywiście możliwe, warto jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z procesem długotrwałym, w którym farmakologia musi być poparta zmianami, jakie chce w swoim życiu wprowadzić sam pacjent.

Po pierwsze – konsultacje ze specjalistą
W Internecie rośnie liczba artykułów przekonujących nas o tym, że nadciśnienie tętnicze może zostać wyleczone nawet, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy udać się do gabinetu lekarskiego. Publikacje o takim charakterze cieszą się dużą popularnością, znawcy tematu radzą jednak, aby podchodzić do nich z pewną ostrożnością. Owszem, leczenie farmakologiczne może być wspomagane przez pacjenta na wiele sposobów, a sami specjaliści niejednokrotnie zwracają uwagę na to, że bierność pacjenta wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa uporania się z chorobą. W pewnym momencie jednak brak specjalistycznych środków farmakologicznych może przyczynić się wyłącznie do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, jeśli więc osobie chorej zależy na odzyskaniu kontroli nad ciśnieniem tętniczym, nie powinna ona zapominać o tym, że to regularne konsultacje z lekarzem są kluczem do jej sukcesu.

Po drugie – właściwa dieta
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy nie pozostaje bez wpływu na stan naszego zdrowia. Teoria ta znajduje potwierdzenie również wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób skutecznie walczyć z nadciśnieniem tętniczym. Co ważne, zmiana nawyków żywieniowych wcale nie musi być przykrym wyrzeczeniem, może bowiem przyczynić się nie tylko do spadku ciśnienia, ale również do poprawy kondycji fizycznej i samopoczucia.
Najważniejsza zasada związana z dietą dla osób z nadciśnieniem mówi o tym, że kolejne spożywane przez nie posiłki powinny być wolne od nadmiaru kalorii oraz tłuszczów, w tym zwłaszcza tłuszczów nasyconych. Wskazane jest również dostarczanie do organizmu większych ilości potasu oraz witaminy C przy jednoczesnej rezygnacji z soli kuchennej, której jest przecież wiele w potrawach nawet bez naszej interwencji.

Po trzecie – zmiana stylu życia
Walka z nadciśnieniem tętniczym nie wymaga radykalnych zmian, warto jednak zastanowić się nad drobnymi korektami naszych zachowań. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście aktywność fizyczna, nie bez znaczenia jest jednak również rezygnacja z podnoszących ciśnienie używek.